Opis

Łyżwy

Są to łyżwy do pokonywania długich dystansów po zamarzniętych jeziorach i rzekach. Ich długosć wacha się od 43 do 55 cm. Przez swój specjalny profil ostrza umożliwia jeżdżenie po gładkim jak i chropowatym lodzie. System wiązań jest przystosowany do szybkiego zakładania i zdejmowania co pozwala na łatwe przemieszczanie się między jeziorami.

Buty

O sztywnej podeszwie i specjalnie wyprofilowanym czubku tz. model Nordic-Norm 75 mm. Cholewka jest za kostkę stabilizującą staw skokowy i chroni przed ewentalnymi stłuczeniami.

Nakolanniki i nałokietniki

Mają podwójne znaczenie, chronią przed stłuczeniami i zimnem. Wykonane z miękkiego tworzywa sztucznego wzmocnione sztywną skorupą plastikówą.

Haki

Bardzo ważny element wyposażenia bez których absolutnie nie powinno się wychodzić na lód. Wykonane z plastiku lub drewna zakończone stalowym ostrzem i umieszczone w osłonie. Haki powiny być umieszczone blisko szyji, polączone sznurkiem tak aby były łatwo dostępne. Dobrym dodatkiem jest gwizdek sygnalizacyjny.

Piki

Służy do sondowania lodu a w układzie z pikem pomocniczym pozwala na odpychanie się dwoma ramionami na raz. Wykonany z aluminium lub drewna zakończony utwardzonym czubkiem ze stali. Ważną cechą piku jest to że unosi się na wodzie.

Kask

Rekomendowany zwłaszcza przy nierównym lodzie i dla początkujących łyżwiarzy.

Plecak

Spełnia kilka funkcji jednocześnie. Służy jako kamizelka wypornościowa, osłania kręgosłup oraz jednocześnie służy do przechowywania zapasowych rzeczy, picia i jedzenia. Plecak jest wyposażony w pas piersiowy, biodrowy i kroczny.

Zasobnik

Wykonany z wodoszczelnego materiału zakończony sztywną listwą umożliwiającą szybkie zamykanie i otwieranie.

Rzutka

Umieszczona z boku plecaka w specjalnej kieszeni, koniec liny rzutki jest przywiązany do pasa biodrowego plecaka.